İran Gezi Rehberi

İran hakında duyduklarınızı unutun ! İran son derece güvenli bir ülke ! buraya gidince ne adam kesiyorlar nede hapse atıyorlar.

İran’a nasıl gidilir ?

1.Havayolu ile:

pasaport

Türk hava yolları (THY) ve Pegasus’un İran’ın başkenti Tahran’a düzenli seferleri bulunmakta , yolculuk yaklaşık uçak ile 2.5 saat sürüyor eğer uçak biletinizi 1-2 ay önceden alırsanız, yada hava yollarının yaptığı kampanyaları takip ederseniz oldukça hesaplı bilet almanız mümkün.Ben pegasus’tan gidiş dönüş 170 TL bilet almıştım.

2.Otobüs ile:

İran otobüs
İran otobüs

Ankara’dan veya İstanbul’dan Tahrana otobüs ile gitmek mümkün İstanbul’da Aksaray’dan Ankara’da ise Amerikan konsolosluğunun arka sokağından otobüsler kalkıyorlar Tahrana. Otobüs yolculuğu uzun ve zahmetli oluyor, otobüs ile yolculuk yaklaşık 36 ila 42 saat sürüyor. Yolculuk maliyeti ise 35-45 dolar arası değişiyor siz yinede güncel fiyat bakın.

3.Tren ile:

Transasya Treni
Trans Asya Treni

Bana kalırsa tren, otobüs yolculuğundan daha ekonomik ve daha konforlu,fakat ülkemizde yaşanan terör olaylarından dolayı tren seferlerinin iptal edildiğini öğrendim,size tavsiyem güncel sefer bilgilerini TCDD‘den almanız.

İran Vizesi:

İran vizesi
İran vizesi

İran Türk vatandaşlarından vize istemiyor. Geçerli bir pasaportunuzun olması yeterli Türk vatandaşları İran’a her girişte 90 gün turistik olarak kalabilirler. Eğer 90 günü aşarsanız  para cezası ödemeniz ve Emniyet makamlarından çıkış vizesi almanız gerekmektedir. Ayrıca pasaportunuzda İsrail vizesi ya da damgası varsa İran’a giriş yapamazsınız.!

İran Otelleri ve konaklama

Firouzeh Hotel Tahran

Firouzeh Hotel Tahran
Firouzeh Hotel Tahran

Odalar temiz, ancak çok basit, yataklar biraz sert ayrıca klimalar gürültülü çalışıyor. Odalarda banyo ve tuvalet yok Ortak banyo ve tuvaletler var. Tuvaletler alaturka. Konum olarak Amir Kabir Caddesinde bu cadde kenti keşfetmek için iyi bir başlangıç noktası olabilir.

Hafez Hotel Tahran

Hafez Otel,Tahran
Hafez Otel,Tahran

Konum olarak Türk Elçiliği ve Alman elçiliğinin bulunduğu caddeyi kesen sokak içinde, odalar sade ve temiz odalarda televizyon ve banyo mevcut.

Samen Hotel Tahran

Samen Hotel Tahran
Samen Hotel Tahran

Amir Kabir caddesinde bulunan bu otel son derece temiz ve bakımlı, odalarında özel banyo ve tuvaleti mevcut,oda fiyatının içerisinde sabah kahvaltısı da var, otele kişi başı yaklaşık 500.000 tümen yaklaşık 45 TL ödüyorsunuz.

İran’da ne tür kıyafetler giymeli?

Tahran
Tahran

İran bir İslam Cumhuriyeti olduğu için kadınlar ve erkekler İslami kurallara göre giyinmek zorundadırlar bunlara İran’a gelen Turistlerde dahildir. İran’da kadınların başı açık gezmeleri yasaktır ve  saçlarını başörtüsü ile kapatmak zorundadırlar. Erkeklerde ise erkeklerin şort giymesi yasaktır,yalnız şunu söylemekte fayda var erkekler Kiş adasında şort giyebiliyor.

irankıyafet

Kılık kıyafet konusunda kurallara uyulduğu takdirde herhangi sorun çıkmaz. Kıyafet konusu sizi çok düşündürmesin  çünkü kadınlar başörtüsünü neredeyse formalite amaçlı takıyorlar ve kadınlar’da kot pantolon giyiyorlar erkekler için de şunu hatırlatmak istiyorum erkeklerde uzun saç ve küpe  problem yaratmıyor. Turistlere kıyafet konusunda aşırı olmamak koşulu ile  daha esnek davranıldığını  belirtmekte fayda var.

İran Hakkında Tavsiyeler:

İran Hakkında Tavsiyeler
İran Hakkında Tavsiyeler
  • İran’da resmi dil Farsçadır.
    “Arapça konuşuyorsunuz değil mi” diye bir soru sormayın. Arapça sadece  ortaokul ve lisede zorunlu ders olarak öğretiliyor onun haricinde günlük hayatta Arapça konuşan görmedim.
  • Yanınızda mutlaka nakit para (Dolar) olsun .İran’da hiç bir şekilde kredi kartınızı,banka kartınızı kullanamazsınız.
  • İnternet’in adı var kendisi yok onu unutun. Facebook,Youtube,Twitter  yasaklı o yüzden gitmeden VPN indirin gidin.
  • İran’a gittiğiniz de Türkiyeyi aramak ve İnternet’e girmek için İrancell alın ben yaklaşık 30 TL ye 4 GB İnternet ve konuşma paketi aldım, fakat İnternet aşırı ağır olduğu için pek bi işe yaramadı
İrancell
İrancell
  • Suya para vermeyin ülkenin her yeri sebiller le dolu.
  • Mutlaka pazarlık yapın !
  • İnsanları çok cana yakın, herkese selam verip sohbet edebilirsiniz. Bunu yapmaktan çekinmeyin

İran’ın Para Birimi Riyal mi ? Toman Mı ?

İlk zamanlar anlamakta zorlansam da sonrasında alıştığım bir durum bu Riyal-Toman meselesi. İran’ın resmi para birimi Riyal (IRR) olsa da İran’da herkes Riyal yerine Toman sözcüğünü (Tümen) kullanıyor. (1 Toman, 10 Riyal ediyor )

Riyal-Toman
Riyal-Toman

İran’da bir şey hakkında fiyat soracaksanız eğer, mutlaka size söylenen  rakamların Riyal mi yoksa Toman mı olduğunu sorun.Gelelim elinizdeki Dolarları bozdurmaya, size tavsiyem Döviz bürolarına bozdurmanız çünkü bankalar’dan daha iyi kur veriyorlar ve işlemleriniz daha çabuk halloluyor ve  bankalarda’ki formaliteler ile uğraşmıyorsunuz.

İran’da şehir içi ulaşım :

Şehir içi otobüs
Şehir içi otobüs

İran’da şehir içi toplu taşıma otobüsleri oldukça ucuz,otobüslerde ön kapıdan erkekler, orta kapıdan’da bayanlar binebiliyor.Otobüs duraklarında kadınlar için ayrı erkeler için ayrı, turnikeler var yani herkes aynı turnikeden geçemiyor.Eski model bazı Otobüslerde kadın ve erkekleri ayıran demirler var.

İran Yemekleri :

İran  yemeklerinde  lezzet ve temizlik konusunda  herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız. Kebapları oldukça lezzetlidir. Özellikle Çello kebabı ve Safranlı Tavuk şiş tavsiyemdir İran’da kebaplar safranlı pilav ve tereyağı ile servis edilir ve oldukça doyurucudur.

Çello kebab ve safranlı pilav
Çello kebab ve safranlı pilav

Kebapların fiyatlarına gelecek olursak ortalama 10.000 – 20.000 Toman arası TL ile yaklaşık 10-20 TL arasında  değişiyor.

Safranlı tavuk şiş
Safranlı tavuk şiş

İran’a geldiğinizde bir de bu çorbadan içmenizi daha doğrusu yemenizi tavsiye ederim yemenizi diyorum çünkü çorba çok koyu kıvamda 🙂  adı “aş-ı reşte”, yani erişte çorbası İran’da oldukça revaçta olan bir yemektir. İçerisinde bulunan  birkaç değişik baharat ve yeşillik  dışında  bizim erişteli yeşil  mercimek çorbasından pek farkı olmayan bu koyu kıvamlı çorbayı plastik kase ve kaşıklarla tüketirler.

Erişte çorbası
Erişte çorbası

Bunların yanı sıra bir de  safranlı dondurmaları var. Bu dondurma  İran mutfağın da en çok kullanılan  safran ve vanilyalı dondurmanın  karışımı ile yapılır bu dondurmanın rengi de sarı tonların dadır ve yenildiğinde ağızda belirgin ve yoğun bir safran tadı alınır.

Safranlı dondurma
Safranlı dondurma

İran’a hangi aylarda gidilmeli ?

Bana göre gezi için en uygun aylar nisan,mayıs,eylül,ekim ve kasım ayları.Yaz aylarında ülkenin güney bölgelerindeki sıcaklıkları 40 derecenin üzerinde olabiliyor.

Sonuç olarak İran güvenli bir ülke, insanları hem kendilerine hemde yabancılara karşı  çok yardım sever ve çok saygılı gönül rahatlı ile gidebilirsiniz. Ülke genelinde Azeri Türkçe’si çok yaygın kullanılıyor ve iletişim konusunda çok sıkıntı yaşamazsınız.

 

Bir Cevap Yazın