Kiş Adası

Bu ada’da İran hakkında bildiklerinizin hepsi unutun !

Kiş adasına geldiğinizde sizi Turkuaz renginde denizi,mercanları altın sarısı kumsalları ve şahane bisiklet yolları sizi bekliyor.

Kiş adası hakkında :

İran’ın Basra körfezindeki en büyük 2. adasıdır ve İran için turistik önem taşıyan Kiş Adasının yüz ölçümü 91.5 km², nüfusu 26.000 kişidir bu rakam yaz aylarında adaya  gelen yerli ve yabancı turistler ile değişmektedir.

Kiş adası - Kish island
Kiş adası – Kish island

Bu ada 50 yıl önce bir dönem yarı açık cezaevi olarak kullanılmış ve o dönemlerde İranlıların pek fazla ilgisini çekmemiş Taki bu durum, 1989’da adanın serbest bölge projesinin hayata geçirilmesiyle değişmiş ve hızlıca gelişmeye başlamış.

inssat
Ada’da yapılan inşaatlardan örnek

Kish Adasında şimdilerde  bir çok otel ve yeni yerler inşa ediliyor ve 10 seneye kalmaz burası küçük dubai olur.

Kiş Adasında neler yapılır

Kiş Adasında neler yapılır
Kiş Adasında neler yapılır

Buraya geldiğinizde bir çok aktivite sizleri bekliyor olacak , bunların arasında bisiklet kiralama bovling , cable ski , jirokopter ile adayı yukarıdan görmek , dalış yapmak gibi bir çok seçenek var işte ayrıntılar.

Dalış – Scuba Diving

Kish Island Diving
Kish Island Diving

Kiş adasında toplam 7 adet her seviyede dalıcıya uygun dalış noktası var.

1.Canyon Beach: Burası Mysterious Greek Ship, olarak adlandırılan batık Yunan gemisinin olduğu güneybatı kıyısı, bu dalış noktası 8 metrelerde başlıyor ve 14 metrelere kadar iniyor ve burada duvar dalışı dediğimiz dalış türü yapılıyor.Burada zaman zaman  Kaplumbağa, Vatoz, Carpet sharks (kıkırdaklı balıklar sınıfına ait bir köpek balığı) görülebiliyormuş.

Carpet Sharks
Carpet Sharks

2.Sambaron: Buradaki güzellikler 12 ila 16 metreler arasında bulunuyor burası  Kish Island ve the Isle of Hendurabi arasında bir dalış noktası. Mercanların ve birbirinden renkli balıkların bulunduğu bir yer.

Mercanlar
Mercanlar

3.Southern Crack: Konum olarak Kiş adasının güneyinde yer alıyor, burada 10 ila 14 metrelerde uzun mercan kayalıkları bulunuyor ayrıca burada  mercanlar etrafında yaşayan çeşitli canlıları’da görme imkanınız oluyor.

4.Big Coral and Jurassic Park: Kiş adasının doğusunda  yer alan bu dalış noktası  çok sayıda mercan ve balıkları barındırıyor aynı zamanda burası sığ bir alan olduğu için, özellikle dalışa yeni başlayanlar için güzel bir dalış noktası.

Kish island diving
Kish island diving

5.Dama Ship: Kiş adasının güneydoğusunda bulunan Dama batığı, üst kısımları 18 metrelerde başlayıp dip kısımları ise 32 metre derinliğe kadar inmektedir. Gemi yaklaşık yedi yıl önce batmış ve şimdi Basra Körfez’indeki  çeşitli balık türlerine ev sahipliği yapmaktadır.

6.Hedurabi island beaches: Buradaki  su altı güzelliği 4 ila 14 metre arasında zaman zaman değişik balık türleri görmek mümkün.

7.Zoo Beach: Darius otelin karşısında olan bu dalış noktası sığ olması sebebi ile yeni başlayan dalıcılar için oldukça elverişili. Dalış derinliği  4 ila 6 metre arasında.

Gyroscope – Jirokopter

Gyroscope, Kish Island, iran
Gyroscope, Kish Island, iran

Dalış yaptınız veya cable ski deneyiminiz oldu yada bovling oynadınız birde adayı yukarıdan görmeye ne dersiniz cevabınız evet ise size Jirokopter’e binmeniz’i şiddet ile öneriyorum.Şimdi Jirokopter ne demek diye dediğinizi tahmin ediyorum, efendim  Jirokopter şu demek kısa mesafelerde uçmak için kullanılan küçük ve çok hafif bir tür hava aracı.

Kiş adası havadan görünüm
Kiş adası havadan görünüm

Jirokopter ile olan yolculuğum yaklaşık 10-15 dk arasında sürdü ve bu  sayede Kiş adası’nı birde yukarıdan görüp video çekme imkanım oldu. Jirokopter ile Kiş’i yukarıdan görmenin  maliyeti size yaklaşık 160.000 Tümen yani 150 TL civarı  oluyor. Bence bu adrenalin’i yaşamalısınız.

Bisiklet Kiralama

Kish island bicycle
Kish island bicycle

Kiş adasını mutlaka bisiklet kiralayıp gezmenizi tavsiye ederim neredeyse adanın tamamını kaplayan manzarası müthiş olan bisiklet yolları var. Bisikletleri bazı otellerden veya sahilden kiralamanız mümkün saatliği yaklaşık 5 TL ye geliyor.

Kiş adası bisiklet yolları
Kiş adası bisiklet yolları

Kiş adası plajları

Kiş adasında kadınlar ve erkekler için ayrı ayrı plajlar var,kadınlar kendilerine ayrılan plajlarda mayo ve  bikini ile denize  girebilmektedir.  Kiş adasındaki bu durum İran için ciddi bir ayrıcalıktır. Alttaki resimde erkekler plajı girişini görebilirsiniz.

Kiş Adası Erkekler Plajı Girişi
Kiş Adası Erkekler Plajı Girişi

Plaj fiyatları ise kişi başı 10 TL civarında,bu arda erkekler adada halka açık olan yerlerden ücret ödemeden denize gire biliyor.

Kish Adası’na nasıl gidilir ?

Ben gezimin rotasından dolayı ilk önce  Pegasus hava yolları ile İstanbul’dan Tahrana uçtum Tahranda 2 gece kaldıktan sonra Vip otobüsler ile Isfahan’a gittim burayı gezdikten sonra akşam konaklama yapmadan yine Vip Otobüsler (2+1) ile  Bandar Abbas’a geçtim yolculuk otobüs ile yaklaşık 10 saat sürdü ve konforluydu. İsfehan – Bandar Abbas otobüs ücreti 50.000 tümen.

Vip Otobüsler
Vip Otobüsler

Bandar Abbas’a  geldiğinizde Kiş adasına gitmek için 2 yol var 1.Yol Uçak ile yaklaşık 140.000 tomen ödeyip 30 dk yolcuk ile ulaşıyorsunuz 2.Yol ise Bandar Abbas’tan,Bushehr ve Chahbahar şehirlerinden tekne ile gidiyorsunuz fakat ben tekne ile gitmedim.

Kiş adası uçak
Kiş adası uçak

Eğer İran’nın başka şehirlerinden Kiş adasına uçak ile gitmek isterseniz Zagros Airlines ve Mahan Air  İran’ın bazı şehirlerinden Kish Havalimanına seferler düzenliyor bunlarada göz atabilirsiniz.

Kiş Adasında Hava durumu

Adada sıcaklık kış aylarında 22-30 C arasında seyrediyor, ülkemizde Kış mevsimi yaşanırken, bu adada yüzebilir, dalış yapabilir ve tatilin keyfini çıkarabilirsiniz.Eğer kış tatilinizi ülke dışında yapmak isteseniz Kiş adası sizin için değişik bir deneyim olabilir.

Kiş adasında konaklama

Kiş adası otellerinden
Kiş adası otellerinden

2-3 yıldızlı oteller günlük 90-150 TL civarında. 5 Yıldızlı oteller ise ortalama 300-500 TL civarında bu fiyatlara sabah kahvaltısı dahil. Tabii verdiğim bu fiyatlar yüksek sezon için geçerli gideceğiniz tarihlere ve yer durumuna göre fiyatlar değişebilir

Kariz e Kish Yer Altı Şehri

Kariz e Kish1

Burası 2,500 yıl önce adanın su ihtiyacını karşılaması amacı ile yapılmış ve içerisinde  halâ o yıllardan kalan sulama kanalların bulunduğu tarihi bir yer.

Kariz e Kish
Kariz e Kish

10,000 metrekare yer kaplayan bu yer,artık günümüzde yer altı şehri olarak kullanılıyor ve Kariz e  kish yeraltı şehri olarak anılıyor burada hala binlerce yıllık fosil kalıntılarını da görmek mümkün.

Kariz e Kish3

Kariz e Kish yerin 16 metre aşağısında yer alıyor ve labirenti andıran sokakları insanı tarihin geçmişine götürüyor..

Çınar ağacı

Çınar ağacı
Çınar ağacı ve ben 🙂

Bu ağacın Portekizliler tarafından dikildiği söyleniyor, krem rengi gövdesi, girintili çıkıntılı yapısı ile 4 asırlık geçmişe sahip olan bu ağaç Türkiye’de karşılaştığımız örneklerde olduğu gibi, İranlılar da dileklerinin gerçekleşmesi için dallara farklı renkte çaputlar bağlıyorlar.

Çınar ağacı girişi
Çınar ağacı girişi

Mysterious Greek Ship

Mysterious Greek Ship
Mysterious Greek Ship

Mysterious Greek Ship, adanın güney batı kıyısında bulunan bir Yunan şilebinin kalıntısı   İngiliz yapımı,Yunan bayraklı olan bu gemi bir deniz kazası sonucu yaklaşık 40 yıl önce kıyıya yakın bir mesafede Körfez sularına saplanıp kalmış.

Mysterious Greek Ship
Mysterious Greek Ship

Gemiyi kurtarmaya gelen yunanlılar bu kurtarma işleminin maliyetli olduğunu anlayınca içerisinde bulunan önemli eşyaları alarak, Gemiyi  kıyıya 50 metre mesafede çürümeye bırakmışlar. Ada halkı da bu gemiyi kaldırmayıp turistik amaçlı görücüye çıkarmış.

Harireh Antik Şehri

Harrire antik şehir
Harireh antik şehir

Kiş adasında görülebilecek tarihi yerlerden birisi’de 8. yüzyılda yapılmış olan Harireh Antik Şehri, burası adanın kuzey tarafında yer alıyor ve söylenenlere göre bu şehir Sasanilerin hükümranlığının son dönemlerinde inşa edilmiş,gelmişken gidilmeli diye düşünüyorum.

Kiş adasında gezilecek yerlerden bazılarını sizlerle paylaşmak istedim.Umarım gezinize faydalı olur.

Bir Cevap Yazın