Kotor Gezi Rehberi

Kotor taş evlerden, dar sokaklardan, ahşap panjurlardan oluşan, herhangi bir köşeyi döndüğünüzde koca bir kiliseyle karşılaşabileceğiniz tarih kokan bir kent.

Tarihi

Kotor şehri 12 ile 14′üncü yüzyıl arasında inşa edilmiş bir şehir. Kotor, tarihinde pek çok ülke ve imparatorluk tarafından fethedilmiş. Kotor tarihi boyunca Venedik,Avusturya,Fransız ve bir dönem’de Osmanlıların hakimiyetine girmiş.

Gezilecek yerler

Old Town – Stari Grad

Stari Grad bölgesi  Unesco kültür mirası listesinde olup korunmaktadır. Bu bölgenin etrafı kalın surlarla çevrilidir ve surların arkasından baktığınızda büyük sarp dağları görebilirsiniz. 

Stari Grad Surlari
Stari Grad Surlari

Olda Town’a girmek için 3 adet kapı bulunuyor bunlar Deniz Kapısı, Kuzey ve Güney kapısı şeklinde,

Sur Kapisi

Old Town (eski şehir) içerisinde çok sayıda ev görmenizde mümkün ve  hala bu evlerde yaşan insanlar var, evlerin yanı sıra, Old Town’da  çok sayıda restoran,hediyelik eşya satan dükkanlar, cafeler oteller ve hostel’ler bulunuyor.

Sur ici

Aziz Tryphon Katedrali

Bu katedral 11. Yüzyılda yapılmış fakat 1979 yılında yaşanan depremde büyük bir hasar görmüş,daha sonrasında hasar gören yerleri tekrar aslına uygun olarak yapmışlar ve ziyarete açmışlar eğer sizde bu katedrali ziyaret etmek isterseniz 2 Euro ödemeniz gerekiyor.

Kotor Kalesi

Kotor Kalesi
Kotor Kalesi

Kotor kalesi 260 metre yükseklikte ve körfezin ucunda yer alıyor. Kotor Kalesi’nden şehir manzarasını izlemenizi mutlaka tavsiye ederim.Hatırlatmakta fayda var buraya çıkmak hiç kolay değil. 1350 merdiven çıkıyorsunuz 🙂  ve fiyatı 3 Euro.

Kaleden kotor manzarası
Kaleden kotor manzarası

Kotor kalesindeki bayrak direğine 400 metreyi bulan merdivenlerle çıkılıyor. Ancak kaleye çıkarken rahat bir yürüyüş ayakkabısı ve kıyafet seçmenizde fayda var. Sıcak yaz günlerinde basamakları tırmanmak epey zorlu  fakat yukarıda karşılaşacağınız manzara bu yorgunluğa değer.

Kotor Kalesi Bayrak
Kotor Kalesindeki Bayrak

Kotor kalesinin üç kapısı var. “Deniz Kapısı” 1555 yılında ve Venedik döneminde yapılmış. “Kuzey Kapısı”, 1540 tarihinde inşa edilmiş ve bir köprü ile Skurda Nehri’nin diğer tarafına bağlanmış. “Güney Kapısı” ise farklı yüzyıllarda yapılmış üç kapıdan oluşuyor.

 

Bir Cevap Yazın